Profilová zkouška z českého jazyka a literatury

Písemná práce z českého jazyka a literatury

Písemnou prací z českého jazyka a literatury se rozumí vytvoření souvislého textu odpovídajícího slohové práci, jehož minimální rozsah je 250 slov; písemná práce trvá 110 minut včetně času na volbu zadání. Při konání písemné práce je možné použít Pravidla českého pravopisu.
Pro písemnou práci bude stanoveno 6 zadání, které obsahují název zadání, způsob zpracování zadání, popřípadě výchozí text k zadání. Součástí výchozího textu může být obrázek nebo graf. Text bude zaznamenáván rukopisnou nebo počítačovou formou.

Text písemné práce se hodnotí ve třech oblastech:
1. vytvoření textu podle zadaných kritérií
2. funkční použití spisovného jazyka
3. kompoziční výstavba textu

Ústní zkouška z českého jazyka a literatury

Ústní zkouška před zkušební maturitní komisí se uskutečňuje formou řízeného rozhovoru s využitím pracovního listu obsahujícího úryvek nebo úryvky z konkrétního literárního díla. Předmětem ústní zkoušky jsou praktické komunikační dovednosti a analýza a interpretace uměleckého i neuměleckého textu.

Žák si vylosuje číslo pracovního listu. Příprava k ústní zkoušce trvá 20 minut. Ústní zkouška trvá nejdéle 15 minut. V jednom dni nelze losovat dvakrát pracovní list ke stejnému literárnímu dílu.

Maturitní seznam literárních děl

Seznam literárních děl citace_2024

žák si z něj připraví vlastní seznam 20 literárních děl podle následujících kritérií:
1. Světová a česká literatura do konce 18. století (min. 2 díla)
2. Světová a česká literatura 19. století (min. 3 díla)
3. Světová literatura 20. a 21. století (min. 4 díla)
4. Česká literatura 20. a 21. století (min. 5 děl)

Minimálně DVĚMA literárními díly musí být v seznamu žáka zastoupena próza, poezie a drama.

Žák odevzdá seznam ředitelce školy do 29. března 2024 pro jarní zkušební období a do 30. června 2023 pro podzimní zkušební období. Neodevzdá-li žák seznam do určeného termínu, losuje si u zkoušky z pracovních listů ke všem dílům maturitního seznamu literárních děl.