16. 12. 2015

Výstava betlémů

Ve středu 16. 12. 2015 jsme v rámci dějepisného semináře navštívili Slezskoostravský hrad, kde jsme se studenty 3. ročníků zhlédli tradiční výstavu betlémů.
Betlém, tradiční umělecké ztvárnění Kristova narození, má dlouhou tradici sahající až do roku 1223, kdy přišel sv. František z Assisi prvně s nápadem uspořádat živý betlém s jesličkami, který by lidem více přiblížil příběh biblického zrození. Tradice betlémů vyřezávaných ze dřeva pak začala být masovou a velmi módní záležitostí až od doby barokního 17. st.
Současná expozice v Ostravě nabízí několik desítek betlémů, vyrobených ze dřeva, sádry, ale i slámy, kukuřičného šustí či perníku. Návštěva výstavy byla pro všechny příjemným adventním zpestřením školní výuky.
PhDr. Tomáš Caloň