04. 04. 2017

Tři dny v Lipnici

V rámci výuky českého jazyka jsme měli společně s gymnáziem Tigrida příležitost se zúčastnit literární exkurze, kterou pro nás připravila paní učitelka Juránková.
První zastávkou naší výpravy bylo Brno, kde jsme navštívili televizní studio České televize. Zde jsme měli možnost poznat, jak to chodí v zákulisí a někteří odvážlivci si dokonce zkusili práci s kamerou. Dále jsme navštívili významnou funkcionalistickou stavbu Vilu Tugendhat, v jejíž zahradách jsme nafotili tolik fotek jako snad nikdo předtím.
Na Lipnici nás čekal smažák s hranolkami a výstřední hry pana učitele Hrušky. Ty jsme však zdárně zvládli a ti nejvytrvalejší dokonce zůstali „přesčas“ a vyslechli si rady učitelů na téma: „Jak uspět u maturity“.
Druhý den jsme prozkoumali Lipnici skrz na skrz: místní hrad, památník Jaroslava Haška a procházka lesem, kterým nás provázel Haškův pravnuk Martin Hašek. Také jsme jeli do Číhoště – samotného středu České republiky – kde nás tamější farář obeznámil s tzv. číhošťským zázrakem. Další příběh, který dokazuje krutost minulého režimu.
Poslední den patřil Karlu Havlíčku Borovskému a Janu Nepomuckému. V havlíčkobrodském klášteře jsme si dokonce poslechli zpěv pana Hrušky, v rámci testování „správné akustiky“. Poté jsme navštívili Havlíčkovu Borovou a poté směr Žďár nad Sázavou – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře.
Nabiti zážitky jsme se – živi a zdrávi – vrátili do Ostravy. Byly to skvělé tři dny a snad takovýmto „exkurzním dnům“ není nadobro konec a zase se někam vypravíme.

Alena Hlavatá