Student roku 2024 – Long Lý Bao

Long je mladý muž mnoha zájmů a talentů. Nechybí mu aktivita, ochota na sobě makat nad rámec a chuť pouštět se do nových věcí. Jdou mu jazyky, jeho vášní je film, úspěchy slaví na debatním poli, kde musí prokázat všeobecný přehled a znalosti z mnoha oborů. Jeho zájmy se mu často daří propojovat. 

Již v 1. ročníku se zapojil do dvouletého partnerského mezinárodního projektu Gamify it! A to v rámci programu Erasmus+, kde spolu se školami z Polska a Španělska tvořili výukové hry v anglickém jazyce do odborných předmětů. Long se svým týmem vytvořil hru Civil Rights, která je určena do výuky společenských věd a hravou formou seznamuje studenty s občanskými právy. 

Ve druhém ročníku Long chtěl pokořit základy čínštiny, protože jednou z variant, o které do budoucna uvažoval, bylo studium na VŠ v Číně. A tak mu škola zprostředkovala ve spolupráci s Centem pro talentovanou mládež kurz Chinese od Florida Virtual Global School. Kurz ukončil s hodnocením A, úspěšností 100 % a hodnocením „Best of the best“. 

Třetím rokem se věnuje debatě. A jeho úsilí a debatní um letos vyústily v úspěšnou nominaci do Národního týmu pro mistrovství světa 2024 v Srbsku. Předcházelo mu 20. místo (v kategorii ESL – English as Second Language) na největším evropském turnaji Winter Holidays Open, kam se sjelo celkem 84 týmů (přes 300 debatérů) z celého světa.

Na domácí půdě obsadil celkové 15. místo v české debatní lize a 9. v anglické z 200 účastníků. Jeho tým skončil čtvrtý.

Jako „senior debater“ se letos začal aktivně zapojovat i do trénování mladších debatérů.

Své zkušenosti již předává i na vysokoškolské půdě a pomáhá začínajícímu klubu Vysoké školy Báňské!!!.

Je to jeho forma dobrovolnictví, kterou si zvolil v programu DofE, do kterého se letos zapojil. A kromě rozvoje svých dovedností, se tak konečně přiměl pravidelně věnovat i pohybu, což pro něj zůstává největší výzva 🙂.  

jeho sociologický výzkum na téma Mluva akademických debatérů v rámci Sociologického semináře obsáhle a velice kvalitně zpracoval lexikum užívané akademickými debatéry v České republice. Výsledkem je slovník českých debatérů, kteří mají zkušenosti jak v tuzemské debatě, tak i z mezinárodních soutěží.

S dalšími dvěma spolužáky vyhráli vloni i publicisticko-grafickou soutěž a vysloužili si tak třídenní výlet do Bruselu.

Do toho je vítězem školního kola lingvistické olympiády a vysoko se umístil i v okresním kole. A aby toho nebylo málo, druhý skončil jeho tým i v přírodovědné soutěži.

Ne vše mu v životě vyšlo, hlásil se ku příkladu na filmovou školu. Nechtěli ho. Jejich smůla. Vloni vyhrál v sekci krátký dokument filmový festival v Jihlavě. A tento jeho skvělý dokument „Mezi“ vysvětlující pocity mladého muže, který tak nějak uvízl mezi Čechy a Vietnamci, teď pojede turné po německých festivalech!

Přese všechno zůstává pokorným a pracovitý studentem Hello, na kterého je spoleh. LONG LÝ BAO!

Náš facebook

Náš instagram

Youtube