28. 05. 2017

Den mediálního vzdělávání

Patřil jsem k dobrovolníkům, kteří se zapojili do Dne mediálního vzdělávání na naší škole. První polovinu programu jsme se s paní profesorkou Juránkovou zabývali problematikou falešných zpráv a nedůvěryhodných medií. Když jsme se seznámili s pravidly, jak rozpoznat fake news a nedůvěryhodný zdroj, pustili jsme se do cvičení, kde jsme si vyzkoušeli ověřovat a hledat informace.
Druhou polovinu programu tvořila beseda s Ondřejem Neumannem, spoluzakladatelem a redaktorem projektu Hlídací pes.org. a ředitelem Ústavu pro nezávislou žurnalistiku.
Vysvětloval nám svůj pohled na mediální svět a rád zodpověděl všechny naše kladené otázky. Přestože je to velmi inteligentní člověk, jeho projev byl místy dlouhý (se studenty zatím neměl zkušenost :o)). Na druhou stranu jsme se ale dozvěděli mnoho zajímavých (a často znepokojivých) faktů a informací, které jsme dosud neznali.
Já jsem osobně s jeho názory často nesouhlasil, ale velmi jsem je respektoval. Zdálo se mi, že je moc velký optimista. Celkově byli studenti s mediální výchovou spokojení. Děkujeme paní profesorce za tuto možnost a doufáme, že se bude opakovat. Mediální gramotnost je totiž v dnešní době nutnost.

Vojtěch Janša, 3.B