21. 03. 2019

Biokompatibilní slitiny

V rámci projektu odborník z praxe do výuky 21. března přednášela studentům 4. ročníku mladá vědkyně Ing. Lenka Kunčická, Ph.D. z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství o slitinách kovů, které nahrazují poškozené lidské tkáně. Seznámila je s možnostmi, které se v moderní medicíně v současné době využívají. Vysvětlila, které materiály mohou v těle nahrazovat různé druhy tkání (kloubní náhrady, zubní čepy, cévní stenty). Popsala jak probíhá výzkum nových kovových slitin, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a požadavky na pevnost, pružnost nebo kompatibilitu z lidskou tkání. Na fotografiích a videu mohli studenti vidět výsledky výzkumu nových slitin titanu, které provádí se svými kolegy v laboratořích na Vysoké škole báňské. S těmito unikátními výsledky se totiž úspěšně prosazují i ve světě.

Jsme rádi, že se s Ing. Kunčickou budou moci setkat i studenti dalších ročníků gymnázia.