Všemi smysly a v souvislostech

To vystihuje projektové pátky ve 4. třídě. Třída se vždy promění v literární a matematické centrum, ateliér i laboratoř zároveň. V každém centru pracuje jeden tým na jiném úkolu. Chvíli společně, chvíli individuálně. Všechna centra ale spojuje v jeden den jedno téma.
Leden jsme zahájili odhalením tajemství půdy. Prozkoumali jsme ji čichem, hmatem, zrakem, napsali o ní pár vět, podle toho, co určily „story cubes“. Z hlíny jsme pak vymodelovali tácky, a nakonec spočítali a porovnali cenu pozemků.

Další na řadě je magická voda. V centru pokusů a objevů jsme zkoumali proměny vody v jednotlivých skupenstvích, odhadovali a měřili objem vody. V ateliéru nám před očima „rozkvetly“ lekníny a krásně jsme si zabublali a popustili uzdu fantazii, když jsme tvořili „bubble art“.

V centru čtení a psaní jsme na Pohádce o vodě procvičili slovesa, zahráli si na spisovatele a s pomocí Příběhostroje vymysleli Jaký příběh zahalila mlha?. V centru matematiky jsme spočítali na co a kolik vody spotřebuje člověk za den, kolik litrů se vejde do bazénu, nebo kolik mléka budeme potřebovat na 10 pudingů a kolik to bude stát.

Příště se mrkneme pod (mořskou) hladinu, a protože začínáme vodě docela rozumět, možná o tom napíšeme knihu. Nebo aspoň malou knížečku. Jupí!

VÍCE FOTEK