O škole / Náš tým / Ntoutsia Vasiliki

Ntoutsia Vasiliki

1 (20).JPG

"When life gives you lemons...they say. So it was also true for me. I came from Greece to Czech Republic to see how can life be in another country. It went a little further than that, and now who knows where...! I finished my Enlgish studies before I reached 18. I was in love with this language and dreamed about teaching it one day. A little after that a little calling and my parents' advice led me to study Preschool pedagogy at University of Thessaly. Having worked at multiple environments including playground, daycare centers etc. practically my teaching career started at Hello. After teaching adults English and Greek, I started working as a kindergarten teacher for the last 4 years and for the last 2 also as a teacher on bilingual subjects. Languages are keys to amazing doors (as was also czech language for me) which I intend to open with my students!"