Školní rok 2019 - 2020
Vzlety a pády
Toto setkání asi nejvíc charakterizuje "balancování na hraně možného". Začali jsme videem s neuvěřitelným provazochodcem a pak jsme se spolu s Mgr. Arnoštem Žídkem, pedagogem fyziky a matematiky na VŠB a na naší škole, věnovali hledání těžiště. U papírové vážky, u člověka, trojúhelníkového pravítka, soustavy vidliček...Na závěr jsme zkoušeli využít objevené poznatky a balancovat se smetákem:-)
Fotogalerie
A ještě krátký filmeček
Experimentální stavby
Tentokrát jsme prověřili jsme důvtip, tvořivost a taky šikovnost. Na rozehřátí nás čekala papírová stavba nejvyšší a s nejvyšší nosností. Výsledné dílo nebylo sice zrovna nápadité, ale co všechno unese 10 archů A4 nás překvapilo. Pak jsme zkusili jak šikovnou máme levou ruku a jaké by to bylo bez palce při skládání vysypaných zápalek do krabičky. A nakonec jsme z krabičky, balońku, brčka, párátka a několika dalších propriet měli sestavit dopravní prostředek, který by se přemístil vpřed (jakkoliv jinak než námi dodanou silou).
Fotogalerie
Magická hladina
Kolik kancelářských sponek se vleze do sklenice povrch naplněné vodou, než se voda vylije? Umí kancelářská sponka plavat? Proč se některé věci a dokonce i některá zvířata udrží na hladině vody? A funguje to i s jinými kapalinami? A jak s tím vším souvisí jar?!? Naše děti to už (možná) vědí! Zeptejte se jich.
Fotogalerie
Vánoční bádání
Připomínáme si vánoční tradice. Zkoušíme posílat skořápkové lodičky, zamýšlíme se, čím to že plavou a proč se některé potápí? Zkoumáme i další materiál a snažíme se odvodit, co vše ovlivňuje zda plave,nebo jde ke dnu. A byť citrón plaval a plastelína šla ke dnu, zkoušeli jsme se poprat s úkolem poslat citrón ke dnu a naopak plastelínu naučit plavat... Archimédes by z nás měl radost.
Fotogalerie
Hrajeme si
Do školy dorazily nové hry a tak jsme si je chtěli vyzkoušet. Sagrada vypadá, že je pro kreativce a že půjde o tvoření barevné mozaiky, ale vyhraje nejspíše ten, kdo přemýšlí pár tahů dopředu a počítá. Desítka je pro ty, kteří rádi prověřují a rozšiřují své znalosti. V tomto případě z oborů sport, historie, geografie, příroda a mnoho dalších. No a Makroskop prověří představivost každého z nás, když má z pár poodhalených políček poznat co je na obrázku. Pokud byste měli chuť některou z her vyzkoušet doma, můžete si hry zapůjčit.
Fotogalerie
Mikrosvět
Původně plánované téma Po čem šlapeme a zkoumání vzorků půdy nám zhatilo počasí a tak v laboratoři zkoumáme svět pod mikroskopem. Učíme se s ním zacházet, rozlišovat různá zvětšení a porovnáváme vzorky z lidské, živočišné a rostlinné říše. No schválně, co byste řekli, že je tento vzorek?
Fotogalerie
Rostliny se červenají?!?!
Opouštíme stromy a přesouváme se z venkovního bádání do laboratoře k rostlinám. Zkoušíme najít odpověď na otázku, zda se i rostliny mohou červenat...
Fotogalerie
Badatelská vycházka - stromy v okolí školy
Zkoumáme stromy v nejbližším okolí. Sbíráme vzorky listů, plodů, zkoušíme udělat "otisk" kůry pomocí voskovek. Určujeme stromy podle klíče, zkoušíme určit stáří stromu podle obvodu kmene, nebo změřit výšku stromu pomocí výškoměru.
Fotogalerie
Zahajujeme KND na Noci vědců
Letošním mottem Noci vědců je "Šetrně k planetě". A jelikož naším letošním tématem je bádání o Zemi, na zemi, pod zemí i nad zemí - vydáváme se s nejodhodlanějšími badateli na průzkum. Dozvěděli jsme se něco o nakládání s odpady, šetření vodou, ale nejvíce času jsme strávili se známými tvářemi z Bradavic, které si pro nás nachystaly zapeklité úkoly z mineralogie. Fotogalerie